W sobotę 27 maja odbyła się uroczystość wręczenia nagród w III edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego ” Architekci natury. Dodaj śmieciom skrzydeł” pod honorowym patronatem Rektora Politechniki Bydgoskiej prof. dr hab. inż. Marka Adamskiego. Wręczenia nagród dokonał przedstawiciel uczelni dr inż. Jakub Biesek.
Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Tucholi we współpracy z Tucholskim Parkiem Krajobrazowym.
Celem konkursu było:
-Tworzenie nowych siedlisk i miejsc lęgowych dla: ptaków, owadów i nietoperzy.
-Poznanie wybranego zwierzęcia skrzydlatego, jego biologii i fizjologii, mieszkańca Borów Tucholskich.
-Uświadomienie pozytywnej roli zwierząt w życiu człowieka.
-Ochrona środowiska poprzez ponowne wykorzystanie odpadów.
-Poznanie kreatywnej techniki plastycznej – upcyklingu (jest formą odzysku, polegającą na przywróceniu odpadom walorów użytkowych, a nawet więcej – na uczynieniu odpadów bardziej wartościowymi niż surowce, z których się składają).
Przedmiot konkursu:
Wykonanie domku (schronu, budki lęgowej, hoteliku, itp.) dla skrzydlatych zwierząt z odpadów.
Jury: dr Barbara Grzesiak – TPK oraz Patryk Bośko – Nadleśnictwo Tuchola postanowiło przyznać następujące nagrody:
kategoria klas I- III:

1. Marcel Wicikowski –  SP Kiełpin
  2. Olga Duraj –  SP Cekcyn
  3. Hubert Skowron – SP Stobno
    wyróżnienie specjalne : Zuzanna Grzegorczyk – SP3 Tuchola oddział przedszkolny
    klasy IV – VIII
  4. Jagna Jaworska i Julia Kowalska – SP3 Tuchola
  5. Lena Wicikowska – SP Kiełpin i Jakub Winiarczyk – SP Strzelno
  6. Klaudia Badtke – SP3 Tuchola
    Wygrani w każdej kategorii otrzymali vouchery podarunkowe na dowolne zakupy od 300 do 50 zł, piękne książki, puzzle przyrodnicze i dużo innych prezentów. Cudownie było widzieć uśmiechnięte buzie dzieci oraz opiekunów. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy za rok na kolejną edycję konkursu.
    Koordynatorzy konkursu: Iwona Biesek SP nr 3 w Tucholi, Dorota Borzyszkowska TPK.
    Fot: Andrzej Drelich, Tucholanin.pl